Карта світу будова земної кори

Практична робота №1 Аналіз тектонічної та фізичної карт світу: виявлення зв’язків між тектонічною будовою і формами рельєфу

Тема: Практична робота №1 Аналіз тектонічної та фізичної карт світу: виявлення зв’язків між тектонічною будовою і формами рельєфу

Виконала вчитель вищої категорії Чайковська Оксана Віталіївна

Мета: актуалізувати, поглибити та систематизувати знання учнів про будову земної кори та рельєф; формувати вміння працювати з картами атласу та встановлювати відповідність між тектонічними структурами й основними формами рельєфу; розвивати дослідницький підхід до вивчення об’єктів, уміння управляти своєю пізнавальною діяльністю; виховувати самостійність, відповідальність за прийняття рішень.

Обладнання: фізична карта світу, фізична карта України, карта «Будова земної кори», геологічна карта світу, карта «Тектонічна будова України», підручники, атласи, контурні карти, мультимедійна презентація.

Тип уроку: комбінований.

Очікувані результати: учні зможуть називати найбільші платформи та області складчастості; наводити приклади форм рельєфу на материках і в океанах, платформ і областей складчастості; пояснювати закономірності розміщення рівнин і гір на материках та в океанах.

Хід роботи:

Прийом «Бліцопитування»

· Чим відрізняється будова материкової та океанічної земної кори?

· Які спостереження навели на думку А. Вегенера про дрейф континентів?

· Що, на думку сучасних учених, переміщує літосферні плити?

· Які види взаємодії літосферних плит вам відомі?

· До яких наслідків це призводить?

1. Запишіть у робочому зошиті визначення понять: рельєф; платформа, пояс (область) складчастості; геологічний час.

2. Спишіть у робочий зошит речення, заповнивши пропуски.

Тектонічні структури показані на … карті. Форми рельєфу зображені на … карті.

3. Проаналізуйте тектонічну карту світу:

А) Які основні тектонічні об’єкти на ній зображенні?

Б) На яких тектонічних структурах знаходиться Україна?

В) На якій тектонічній структурі знаходиться Житомирська область?

4. Проаналізуйте фізичну карту світу:

А) Які основні форми рельєфу на ній зображенні?

Зіставте карти «Будова земної кори» та «Фізична карта світу» й установіть, які форми рельєфу відповідають платформам.

Б) Назвіть основні форми рельєфу України і позначте їх на контурній карті

В) Назвіть основні форми рельєфу Житомирської області

5. Заповніть подану таблицю в зошиті за зразком. Для цього проаналізуйте фізичну й тектонічну карти світу:

а) знайдіть на фізичній карті світу зазначені в таблиці форми рельєфу і позначте їх на контурній карті;

б) розгляньте тектонічну карту світу (карту будови земної кори) та з’ясуйте, яким кольором на ній позначені різні за геологічним віком платформи та пояси складчастості;

в) визначте, на яких ділянках земної кори знаходяться наведені в таблиці форми рельєфу.

6. Порівняйте фізичну й тектонічну карти та з’ясуйте положення зазначених у таблиці форм рельєфу в межах літосферних плит (у середині чи на краях літосферних плит сформувалися платформи та різні за віком пояси складчастості).

Взаємозв’язок між формами рельєфу, тектонічними структурами та геологічною будовою території

Форми рельєфу

Тектонічна структура

Положення в межах літосферних плит

Назва

Геологічний вік

Східноєвропейська рівнина

Східноєвропейська платформа

Докембрій (архей, протерозой)

У середині Євразійської літосферної плити

Західносибірська рівнина

Сибірська платформа

Палеозой (силурійський)

У середині Євразійської літосферної плити

Східноафриканське плоскогір’я

Центрально-африканський щит

Докембрій (архейська)

У середині Африканської літосферної плити

Центральні та Великі рівнини (у Північній Америці)

Область нової складчастості

Кайнозойська (неогеновий)

У середині Північно-американськоїлітосферної плити

Скандинавські гори

Балтійський щит

Докембрій (архейська)

На заході Євразійської літосферної плити

Уральські гори

Області герцинської складчатості

Докембрій (архейська)

На заході Євразійської літосферної плити

Великий Вододільний хребет

Області герцинської складчатості

Палеозойська (девонський)

На сході індо-австралійськоїлітосферної плити

Кордильєри

Область альпійської складчатості

Мезозойська (крейдовий)

На заході Північно-Американської літосферної плити

Анди

Області кайнезойської складчатості

Кайнозойська (антропогеновий)

На заході Південно-Американської літосферної плити

Запам’ятай!

Відносно стійким ділянкам літосферних плит — платформам — відповідають рівнини.

Складчастим рухомим тектонічним областям у рельєфі відповідають гори, тому що тут відбуваються активні горотворчі процеси, вулкани, землетруси; чим давніша складчастість( герцинська, каледонська, байкальська), тим гори за абсолютною висотою нижчі.

7. За допомогою логічного ланцюжка приведіть декілька прикладів відповідності між зіткненням літосферних плит та формами рельєфу.

Приклад:

Зіткнення плит — форма рельєфу.

Зіткнення плити Наска та Південноамериканської плити = Анди

Напишіть висновок про закономірності поширення великих форм рельєфу.

Висновок — Розташування крупних форм рельєфу в межах материків пов’язане з будовою та розташуванням основних структурних елементів земної кори — платформ та складчастих поясів.

Источник

БУДОВА ЛІТОСФЕРИ, ЇЇ ВЛАСТИВОСТІ. ЛІТОСФЕРНІ ПЛИТИ

6 клас

Урок №22

Дата:

БУДОВА ЛІТОСФЕРИ, ЇЇ ВЛАСТИВОСТІ.

ЛІТОСФЕРНІ ПЛИТИ

Мета: формувати первинні знання про літосферні плити та види руху літосферних плит; ознайомити з гіпотезами про походження материків і океанів; удосконалювати вміння працювати з тематичними картами та схемами атласу і підручника; розвивати аналітичне та просторове мислення; виховувати уважність, охайність.

Обладнання: карти та схеми атласу, підручники, підготовлені вирізки з карти світу, карта «Будова земної кори», геохронологічна таблиця.

Тип уроку: комбінований.

Очікувані результати: учні зможуть називати ознаки поняття «літосфера», за картою знаходити основні літосфері плити та пояснювати причини їхніх рухів.

ХІД УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ

Взаємоопитування (робота в парах)

Учні обмінюються запитаннями, підготовленими вдома.

Прийом «Інтелектуальна розминка» — «Світлофор»

Учитель проводить бесіду за питаннями, всі учні піднімають картки:

зелені — «відповідь знаю»;

червоні — «складно відповісти».

Запитання

У чому полягають відмінності в будові материкової та океанічної земної кори?

До якого шару Землі належить астеносфера? У чому полягає відмінність речовини астеносфери від речовини мантії?

У який спосіб учені визначили різнорідність шарів земної кори?

Як ви вважаєте, чи завжди поверхня Землі була такою, якою бачать її сучасні люди?

IIІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Прийом «Відстрочена відгадка»

Читайте также:  Вирусологический метод исследования кори

Чи знаєте ви, що жителі однієї з європейських країн — Нідерландів постійно «воюють» з морем, адже значна частина території їхньої країни розташована нижче від рівня моря? Якби працелюбні голландці не захищали свої землі дамбами, то давно б уже були затоплені. Чи бачили ви сліди морського прибою на кримських скелях, що розташовані далеко від берега? Сьогодні на уроці на вас чекає багато самостійних відкриттів, за допомогою яких ви зможете пояснити, чому одні ділянки земної кори піднімаються, а інші опускаються, чому рухаються материки та як змінюються океани, які процеси відбувалися на нашій планеті десятки мільйонів років тому.

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Поняття про літосферні плити (робота з атласом, картою «Літосферні плити»)

Літосферні плити — величезні блоки, завтовшки до 100 км, із яких складається земна кора з шаром верхньої мантії. Межі між літосферними плитами проходять по глибоких розломах у земній корі.

Виділяють сім основних плит і кілька менших. До основних належать:

Африканська,

Євразійська,

Тихоокеанська,

Північноамериканська,

Південноамериканська,

Індо-Австралійська,

Антарктична.

До невеликих належить Наска, Кокос, Карибська, Філіппінська та Аравійська плити.

Згідно з науковою теорією, літосферні плити пересуваються відносно одна одної.

Прийом «Проблемне питання»

Джерелом будь-якого руху є енергія. Звідки ж береться енергія, що «примушує» літосферні плити рухатися? Де розташоване джерело цієї енергії?

Учені вважають, що таким джерелом внутрішнє тепло Землі, яке приводить у рух речовину мантії, що, у свою чергу, приводить у рух частини земної кори.

Висновок 1. Літосфера складається з окремих блоків — літосферних плит, що перебувають у постійному русі.

Походження сучасних материків і океанів

Прийом «Творча лабораторія»

Завдання. Спробуйте «пограти в мозаїку» з материками. Візьміть материки із заготовленої ксерокопії карти світу та складіть їх підходящими боками. Які висновки ви можете зробити? Які процеси свідчать про те, що зовнішній вигляд нашої планети продовжує змінюватися і сьогодні?

Рухи літосферних плит змінюють обриси материків. У 1912 р. німецький геофізик Альфред Вегенер сформулював гіпотезу дрейфу материків, припустивши, що в давнину обриси материків були зовсім іншими, ніж зараз. У 1990-х роках було висунуто теорію літосферних плит, яка, спираючись на положення гіпотези Вегенера, стверджувала, що плити повільно (2-5 см на рік) переміщуються астеносферою.

Сотні мільйонів років тому на Землі існував єдиний велетенський материк — Пангея, який був оточений водами океану Панталасса. Рухи літосферних плит призвели до розколу Пангеї на два материки — Лавразію та Гондвану. З часом і вони розпалися на окремі ділянки, які продовжували рухатися та утворили сучасні материки.

Висновок 2. Материки перебувають у постійному русі внаслідок руху літосферних плит, на яких вони розташовані.

Поняття про геологічний час (робота з геохронологічною таблицею)

Говорячи про історію розвитку Землі, учені використовують поняття «геологічний час». Він відбиває послідовність подій, що відбувалися на планеті.

Ера — проміжок часу геологічної історії Землі. Історію розвитку природи Землі умовно поділяють на п’ять ер: архейську, протерозойську, палеозойську, мезозойську, кайнозойську.

Останні три ери поділяються на періоди.

Висновок 3. Геологічний час нашої планети поділено на ери та періоди.

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНИХ ЗНАНЬ

Прийом «Географічний практикум»

1. За картою літосферних плит в атласі визначте:

а) які літосферні плити рухаються з найбільшою швидкістю;

б) як відносно літосферних плит розташовані епіцентри катастрофічних землетрусів;

в) місця можливої появи нових океанів у результаті подальшого геологічного розвитку нашої планети.

2. За геохронологічною таблицею визначте:

а) які зміни органічного світу відбувалися в мезозойську еру;

б) які етапи горотворення відбувалися в палеозої;

в) як називається сучасний стан горотворення, що відбувається кайнозойську еру.

VI. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

Заключне слово вчителя

Літосфера складається з великих блоків — літосферних плит, які повільно рухаються астеносферою. Існують різні гіпотези щодо походження материків і океанів. Найбільш достовірною та аргументованою вважають гіпотезу дрейфу материків А. Вегенера, за якою всі сучасні материки утворилися з єдиного давнього материка Пангея. Сучасна теорія руху літосферних плит базується на положеннях гіпотези А. Вегенера і дає можливість передбачити зміни в положенні великих масивів суходолу та океанів у майбутньому. Історія геологічного розвитку Землі відображена в геохронологічній таблиці, в основу будови якої покладено відповідність між геологічною історією Землі, періодами горотворення та розвитком органічного світу.

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1. Опрацювати відповідний текст підручника.

2. Підписати на контурній карті найбільші літосферні плити.

3. Об’єднатися в групи. Групам принести аркуш паперу формату А3, маркери, фломастери.

4. Скласти одне-два проблемних запитання за вивченою темою.

ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ

На початку XVI ст. Леонардо да Вінчі, спостерігаючи за проведенням каналів, звернув увагу на те, що в шарах гірських порід, віддалених від моря, трапляються морські мушлі. Він першим висловив ідею про те, що моря і гори в минулому були не там, де зараз їх спостерігають люди, і що гори можуть повільно підійматися з глибин моря, а моря — поглинати сушу. Гіпотеза А. Вегенера про «материки, що плавають», була побудована на ідеї, яка вразила всіх своєю надзвичайністю та простотою водночас. Узагальнивши досягнення різних наук про Землю, Вегенер запропонував визнати за материками здатність переміщатися. Він порівнював материки з айсбергами, що плавають у підкорковій речовині — мантії. Популярність теорії Вегенера була великою. Але з часом інтерес до неї почав згасати. У 60-х рр. ХХ ст. майже забута гіпотеза зазнала відродження та отримала назву нової «глобальної тектоніки», або теорії руху літосферних плит.

C:UsersАлексейDesktop132985-050-E2053581.jpgА.Вегенер

C:UsersАлексейDesktop76.jpg

C:UsersАлексейDesktop1312129428_6866_001.gif

Источник

Урок на тему ,,Літосфера. Внутрішня будова Землі. Типи земної кори,,

План-конспект уроку на тему: «Літосфера. Внутрішня будова Землі. Типи земної кори»

Читайте также:  Кори доти кто это

Мета: продовжувати формувати знання про Землю як цілісну структуру, що існує внаслідок взаємодії всіх її оболонок;

  • ознайомити з поняттям ,,Літосфера,,;
  • допомогти учням уявити та змоделювати внутрішню будову Землі;
  • вчити виявляти відмінності між материковою та океанічною земною корою;
  • розкрити закономірності змін температури при опусканні в надра Землі ;
  • продовжувати формувати діяльнісні компетентності учнів;
  • розвивати в учнів критичне мислення, просторову уяву, уміння створювати образ об’єкта;
  • стимулювати пошукову активність учнів ;
  • виховувати пізнавальний інтерес до вивчення природи Землі;
  • прищеплювати екологічну культуру, ініціювати та підтримувати участь дітей в екологічних проектах.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Опорні та базові поняття: географічна оболонка, літосфера, гідросфера, атмосфера, біосфера, ядро, мантія, земна кора, астеносфера, геологія.

Форма проведення: урок-дослідження.

Обладнання: фізична карта світу, атласи, підручник, таблиця «Внутрішня будова Землі», «Будова земної кори», роздатковий матеріал, мультимедійна презентація.

Очікувані результати: активізація учнівської діяльності, бажання до самостійного пошуку відповідей, вміння назвати основні складові внутрішньої будови Землі та їхні основні ознаки під час моделювання.

План уроку:

  1. Організаційний момент. 1хв.
  2. Актуалізація навчальної діяльності. 3 хв.
  3. Мотивація навчальної діяльності та розкриття теми. 7 хв.
  4. Усвідомлення нового матеріалу. 20 хв.
  5. Закріплення набутих знань. 10 хв.
  6. Підсумок уроку. 2 хв.
  7. Рефлексія. 1 хв.
  8. Домашнє завдання. 1хв.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація навчальної діяльності

Прийом «Бліц — опитування»

  1. Яку форму має наша планета?
  2. Хто вперше висунув припущення про кулястість Землі?
  3. На основі яких доказів стародавні вчені це доводили ?
  4. Подорож якого мореплавця остаточно переконала людство, що Земля- куля?
  5. А який вік нашої планети ?
  6. Що таке гіпотеза?
  7. А чи всі таємниці наша планета розкрила людству?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності та розкриття теми.

Розповідь вчителя

Колись, багато мільйонів років тому,у Всесвіті панували різні стихії. Боротьба цих стихій привела до формування сонячної системи, частиною якої і стала наша планета Земля. А сформувалась вона, за однією з гіпотез, з хмари космічного пилу, який обертаючись, притягував до себе інші космічні частинки і сформував велику розпечену кулю — нашу планету.

Єдину планету, яка має життя в усіх його проявах, повітря і воду, велику кількість мінералів і гірських порід, які пройшли тривалий період свого формування. Були і розпеченими, і покриті кригою, і ,навіть, перетворювались з одних в інші.

Всі ці складові і стали оболонками нашої планети.

Запитання

Вивчаючи природознавство ви дізналися , що планета Земля-жива цілісна структура, яка складається з взаємопов’язаних оболонок. Назвіть їх?

  • сукупність газів сформували повітряну оболонку атмосферу;
  • сукупність води — водну оболонку гідросферу;
  • сукупність організмів — оболонку життя біосферу;

а сукупність гірських порід і мінералів — тверду оболонку нашої планети —

літосферу.

Чи пов’язані оболонки Землі між собою? Наведіть приклад?

А тепер спробуйте уявити собі як відбувалося формування планети. Складно? Звичайно. А знаєте чому? Тому що все це відбувалося багато мільйонів років.

Але ми маємо результат — це унікальна планета, єдина і неповторна, яку потрібно любити, оберігати і зберегти для майбутніх поколінь.

Прийом,, Географічний кінозал,,

Перегляд відео фрагмента.

Отже, на сьогоднішньому уроці ми починаємо вивчати розділ,, Оболонки Землі,, А починаємо його вивчати з оболонки, яка хвилювала людство з давніх часів і хвилює до цих пір. Це літосфера. Запишіть тему уроку

,, Літосфера. Внутрішня будова Землі. Типи земної кори,,

ІV. Усвідомлення нового матеріалу.

Завдання уроку

  1. Вивчити внутрішню будову Землі.
  2. Охарактеризувати типи земної кори.
  3. З’ясувати будову літосфери.
  4. Зрозуміти закономірності змін температури при опусканні в надра Землі.

Розповідь вчителя з елементами бесіди

Людина завжди прагнула до зірок. Але чи означає це, що її не цікавило, як влаштована Земля, чому виникають землетруси і виверження вулканів? Звичайно ж, люди з найдавніших часів намагалися знайти відповіді на ці запитання.

Як вони це пояснювали?

Так у Давній Греції до н.е. люди вірили в те, що у надрах Землі сидить бог вогню Гефест . А давні римляни тлумачили землетруси і виверження вулканів діяльністю бога Вулкана. Учені Середньовіччя припускали, що надра планети заповнені водою або вогнем.

У 19 ст. відомий письменник Жюль Верн написав відому книгу ,,Подорож до центру Землі,, , де висловив свої припущення щодо внутрішньої будови нашої планети .

Запитання

А чому, на вашу думку, він написав такий твір?

Так, цим питанням люди цікавилися, наука розвивалася, але ще не могла науково пояснити внутрішні процеси Землі.

Запитання

Які сучасні методи вивчення географії ви знаєте, з допомогою яких можна вивчати планету?

Дослідженнями будови землі займається наука геологія.

Геологія — наука, що вивчає будову та розвиток Землі як планети.

Реалізувати на практиці — це можна за допомогою сейсмічного методу.

На поверхні землі здійснюють вибух.

Спеціальний прилад сейсмограф фіксує з якою швидкістю поширюються в земної корі коливання, спричинені вибухом. Одержавши ці дані, вчені визначають через які породи пройшли сейсмічні хвилі, адже у різних породах швидкість проходження хвиль буде різна. І у такий спосіб вчені визначили, що наша планета складається з трьох основних частин, які відрізняються між собою температурою та станом речовини.

1. Ядро

2. Мантія

3. Земна кора

У кожного з вас є схема внутрішньої будови землі. Протягом вивчення нового матеріалу ви повинні підписати всі шари, щоб в кінці уроку у вас вийшла загальна картина вивченого.

Робота із схемою ,,Внутрішня будова Землі,, та відповідною сторінкою атласа.

C:UsersТаняDesktopРис.22.jpg Ядро ( 33,5%) — найменш вивчений шар. Зовнішня частина ядра перебуває у розплавлено — рідкому стані, а внутрішня — у твердому. Припускають, що ядро складене з речовини, подібної до металу ( залізо з домішками кремнію чи нікелю) Ядро створює магнітне поле планети.

Читайте также:  Сыпь при кори какая она

Мантія(66%)- в перекладі з грецької покривало.Верхня частина мантії складена щільними породами, тобто твердими.

( високий тиск) Проте на глибині 50 — 250 км у ній міститься астеносфера — частково розплавлений шар. Вона порівняно м`яка і пластична, як пластилін чи віск. Ця речовин амантії здатна повільно текти і таким способом переміщуватись. Швидкість переміщення не значна, але відіграє велику роль у рухах земної кори.

Земна кора (0,5%) — верхній твердий шар нашої планети. Порівняно з ядром і мантією, вона дуже тонка. Товща (потужність) земної кори найбільшау горах — 70 км, на рівнинах вона становить 40 км, під океанами — лише 5 — 10 км. Близько 4.5 млрд.років тому земна куля була розпечена і нагадувала,, кисіль,, що кипить. Поступово він охолоджувався і утворилася щільна ,,шкірка,, Цією шкіркою і стала земна кора.

Земна кора є материкова і океанічна.

Запитання

Карта світу будова земної кориВ чому різниця між двома типами земної кори?

Карта світу будова земної кори

Запитання

А що ж таке літосфера?

Літосфера — тверда оболонка Землі, що складається з земної кори та верхньої мантії.

Прийом ,,Дивуй,,

Як ви думаєте, як глибоко людині вдалося проникнути в надра Землі?

Найглибшою свердловиною вважається Кольська свердловина на одноіменному півострові . Глибина її 12 262м.

Діаметр свердловини біля поверхні землі 92 сантиметри, а діаметр нижньої частини — 21,5 сантиметр.

Температура під час буріння на глибині 5 кілометрів склала 70 градусів, на глибині 7 кілометрів — 120 градусів, а на глибині 12 кілометрів — 220 градусів.

Основною метою було вивчення вулканічних порід, які рідко бурять при видобутку корисних копалин. Тут працювало понад 15 дослідницьких лабораторій.

Згорнули свою діяльність в 1990 році, так як тут відбувалося багато аварій: часто обривалися бурові колони.

Сьогодні об’єкт покинутий, а сама свердловина законсервована і починає руйнуватися.

Прийом ,,Географічні асоціації,,

А як ви думаєте, чому у мене на столі лежать ці предмети?

Карта світу будова земної кори

Прийом ,,Математичний практикум,,

Запитання

Як ви вважаєте, змінюється температура при опусканні в надра Землі?

Вчені зясували, що при опусканні в надра Землі , температура підвищується на 1◦ градус накожні 33м.

Задача1

Яка температура буде в шахті на глибині 600м, якщо температура шару земної кори на поверхні +10◦С?

Розвязання: 600꞉33=18

+10+18=28

Відповідь: +28◦С

Задача 2

Радіус Землі 6370км.Скільки триватиме ваша мандрівка до центру Землі, якщови будете просуватись із швидкістю 40 км на день.

Розвязання: 6370 ꞉40=159,2 днів

159,2꞉30=5,3 місяця

Відповідь: 5,3 місяця

ІV. Закріплення набутих знань.

Прийом ,, Склади пару,,

Прийом ,,Відгадай,,

Дівчина напівміфічна.

Отака собі …пластична

Водночас вона тверда,

Хоч тече, немов вода,

Бо розжарена страшенно В глибині воно яріє

Всі це знають достеменно Очевидно, червоніє

( мантія) Підставляє всім плече

В океані я тонка І пече, пече, пече….

А у горах — ось така-а-а. Словом — як жовток в яйці,

Із природних тіл складаюсь, Та не втримати в руці.

Як насправді називаюсь? ( ядро)

( земна кора)

Прийом ,,Географічний крос,,

1. Верхній в’язкий шар мантії……… астеносфера

2. Є два типи земної кори……….. материкова та океанічна

3. Океанічна земна кора містить такі шари……….. осадовий та базальтовий

4. Верхній шар мантії та земна кора утворюють…………літосферу

5. Материкова земна кора містить такі шари………осадовий,гранітовий, базальтовий

6. Який шар Землі має температуру 5000◦С……… ядро

7. Наука яка вивчає будову та розвиток Землі……..геологія

8. Центральна частина земної кулі…………ядро

9. Наймасивніша частина Землі…………..мантія

Прийом ,,Творча майстерня,,

За допомогою змоделювати внутрішню будову Землі.

Прийом «Географічне аудіювання».

Знайдіть помилки у листі професора за твором Жюль Верна ,,Подорож до центру землі,,

Лекція про внутрішню будову Землі.

(прочитана професором Отто Ліденброком у травні 186…р.)

Достовірно відомо також, що Земля складається із земної кори і ядра. Нижня межа земної кори досягає 40км. О, як багато видів гірських порід складає земну кору! 600! 600 гірських порід відомо геологічній науці! Всі вони поділяються на три розділи: горючі, металеві, каменеподібні. Хіба не це справжнє задоволення для кожного геолога — за зовнішнім виглядом, твердістю, запахом і смаком визначити будь-яку з них. Говорячи про внутрішню будову Землі, ми вступаємо в галузь припущень. Так, ряд учених вважає, що з глибиною температура земної кори піднімається приблизно на один градус через кожні 200м. Але тоді всі речовини у центрі Землі виявляться в газоподібному або розжарено-розплавленому стані. І тоді земна кора розірвалась би, як під тиском пари вибухає котел. Ядро Землі не може бути вогняно-рідким. Так-так-так! Жар не може зосереджуватися на великих глибинах. Хіба не відомо, що кількість діючих вулканів скорочується? Земля була розжарена з поверхні, а не навпаки. Я висловлюю своє категоричне судження — подорож до центру Землі можлива! Через кратер згаслого вулкану можна спуститися в земні надра.

(Ж. Верн «Подорож до центру Землі»)

VІ. Підсумок уроку.

Прийом «Роблю висновки»

  1. У внутрішній будові Землі розрізняють ядро, мантію, земну кору.
  2. Є материкова земна кора (осадовий, гранітовий , базальтовий шар) і океанічна ( осадовий та базальтовий шар)
  3. Літосфера — тверда оболонка Землі, що охоплює земну кору і верхню мантію.
  4. При опусканні в надра Землі , температура підвищується на 1◦ градус на кожні 33м.

VІІ. Рефлексія.

Прийом ,, Листопад думок,,

На листочках записати свої думки та враження від уроку

  • Сьогодні я дізнався Було цікаво
  • Було складно Я зрозумів що
  • Тепер я можу Я відчув, що
  • Я навчився У мене вийшло
  • Я не зрозумів Я спробував
  • Мене здивувало Урок дав мені для життя

VІІІ. Домашнє завдання

Параграф 17, підготувати повідомлення про гіпотези походження Землі.

Карта світу будова земної кори

Карта світу будова земної кори

Карта світу будова земної кори

C:UsersТаняDownloadsворобйова 1.2jpg.jpg

C:UsersТаняDownloadsворобйова 1.3jpg.jpg

C:UsersТаняDownloadsворобйова 001.jpg

C:UsersТаняDownloadsворобйова 1.jpg

Источник